Jak na registraci PLB
Co je to PLB?
PLB neboli Personal Location Beacon je zařízení, kterým můžete přivolat pomoc, a to odkudkoliv na světě. Stejně jako lodní EPIRB funguje i PLB v rámci satelitního systému COSPAS-SARSAT, který má celosvětové pokrytí. Zároveň je to součást oficiálního globálního námořního tísňového a bezpečnostního systému GMDSS. PLB je vhodná alternativa pro jachtaře, kteří nemají vlastní loď a vyrážejí na delší přeplavby na lodích půjčených, nebo nechtějí investovat vyšší částku do EPIRBu. (Pokud se chcete dozvědět víc o tom, jak funguje EPIRB, PLB a další přístroje používané pro komunikaci na moři, přijďte na kurz radiooperátora SRC nebo na kurz Záchrana a přežití na moři 🙂 )
Jak funguje registrace PLB
Pokud si PLB pořídíte, jste povinni ho registrovat. Jak tedy taková registrace funguje? V některých zemích musíte přístroj registrovat výhradně prostřednictvím příslušného úřadu (obvykle státní telekomunikační úřad, nebo jiná oficiálně pověřená instituce), jiné země vám umožní, abyste si přístroj registrovali sami přímo v mezinárodní online databázi.
K registraci potřebujete znát takzvané HexID, což je patnáctimístný alfanumerický kód, unikátní pro každý přístroj. Součástí HexID je i kód země, pro kterou je PLB naprogramovaný. A právě na kódu země závisí, jak a kde budete přístroj registrovat. Takže například PLB, které koupíte v německém obchodě, je nejspíš kódované pro Německo a registrovat ho musíte výhradně přes německý telekomunikační úřad, protože Německo jiný způsob registrace nepovoluje. Český telekomunikační úřad naopak registraci PLB neprovádí, ale povoluje přímý vstup do mezinárodní databáze, takže registraci si děláte sami přímo online a je to zdarma. Platí to ale pouze pro přístroje kódované pro ČR!
U nás se tyhle přístroje prodávají minimálně, obvykle je to spíš přeprodej od zahraničních partnerů. Pokud kupujete PLB v ČR, ptejte se, pro kterou zemi je přístroj kódovaný a jestli je možné jej překódovat. Větší zahraniční e-shopy nabízejí (za příplatek – například známý e-shop SVB.de za 40 euro) překódování přístroje automaticky, pokud je zákazník z jiné země.
Platba za překódování sice není úplně malá, ale rozhodně se vyplatí. V praxi sice není úplně podstatné, pro kterou zemi máte přístroj kódovaný, i Čech může mít PLB kódované a registrované v kterékoliv jiné zemi a volání o pomoc fungovat bude. Ale informace o vyslání tísňového signálu se mimo jiné posílají i úřadům v zemi, kde je PLB registrované, proto je správné kódování přístroje důležité. Online registraci zvládnete sami za několik minut, a ušetříte si komunikaci s registrační autoritou v cizí zemi a případné poplatky s tím spojené.
Seznam států s informací, jestli umožňují přímou registraci, najdete na webu 406registration.com v záložce Beacon Registration Contacts: https://406registration.com/contact-list
Registraci jsme testovali na přístroji s označením PLB3 od britské firmy Ocean Signal. Jedná se o kombinaci PLB a AIS MOB alarmu v jednom.
Víc informací najdete přímo na webu Ocean Signal. A taky o tomhle přístroji chystáme nějaký článek 🙂
Postup při registraci PLB:
- Koupíte si PLB, případně ho rovnou necháte překódovat
- Jdete na web mezinárodní databáze 406registration.com (406 MHz je frekvence, na které PLB a EPIRB vysílá nouzový signál).
- Zadáte HexID vašeho přístroje. Systém rozezná, pro jakou zemi je přístroj kódovaný, a buď vám umožní vstup přímo do databáze, nebo vás odkáže na příslušnou registrační autoritu. (Hex ID byste měli najít na nálepce přímo na přístroji a na krabičce. Pokud ho najít nemůžete, ptejte se svého prodejce.)
- K registraci si připravte: výrobce a model přístroje, HexID, vaše kontaktní údaje, váš nouzový kontakt (viz dále)
- Založíte si uživatelský účet.
- Postupujete podle pokynů vyplněním požadovaných informací (vše je v angličtině). V údajích o přístroji v políčku Beacon Homing Device zadejte 121,5 MHz, v poličku Activation Method obvykle bude Category 2 – PLB mají pouze manuální aktivaci, nikoliv automatickou. V poli Additional Data můžete dopisovat aktuální údaje o vašich plavbách, zdravotním stavu apod.
- Nakonec si stáhnete certifikát o registraci.
Do databáze se můžete kdykoliv přihlásit znovu a údaje upravit. Čím více údajů poskytnete, tím tím snažší je pro záchranné složky zorganizovat záchrannou operaci. Pokud jste do Additional Data zadali údaje o plavbě nebo jiné informace, které se v čase mění, nezapomeňte údaje průběžně aktualizovat.
Co je to váš nouzový kontakt (Emergency Contact)?
Je to někdo, koho záchranné složky zkusí telefonicky kontaktovat ve chvíli, kdy svůj přístroj aktivujete. Je za tím snaha ověřit, jestli se nejedná o falešný poplach, a případně získat dodatečné informace. Jako nouzový kontakt tedy uveďte někoho, kdo mluví anglicky, ví, kde se plavíte, ale nebude na lodi s vámi. A kdo nebude příliš překvapený, když mu záchranáři zavolají. Proto je dobré váš nouzový kontakt o vašich plavbách taky občas informovat 🙂 A samozřejmě udržovat kontaktní údaje aktuální.