šok ze studené vody a podchlazení

Kdo je připraven, nebude tolik překvapen

Šok ze studené vody a podchlazení – co čekat a jak zvýšit šance na přežití při nečekaném pádu do studené vody. 

Jaro už je na dohled, ale teploty vody kolem Evropy jsou v tuhle dobu na minimu a pár měsíců to tak ještě zůstane. A to platí i ve Středozemním moři. Pokud se chystáte na jarní plavby nebo někam dál na sever, měli byste si být vědomi toho, co se s vámi bude dít, kdyby došlo na nejhorší.

Fáze 1 - studený šok

Studený šok, někdy označovaný jako šok ze studené vody (Cold Water Shock), je přirozená reakce těla na náhlé ponoření do studené vody. Rychlý pokles teploty pokožky vyvolává sérii nekontrolovatelných reakcí, které nastupují téměř okamžitě, vrcholí během prvních 30 sekund a mohou trvat 2–3 minuty. 

Mezi hlavní projevy studeného šoku patří:

  • Zrychlené dýchání (hyperventilace) – může velmi rychle způsobit závratě a zmatenost
  • Nedobrovolné lapání po dechu, což výrazně zvyšuje riziko vdechnutí vody, zejména při teplotách pod 15 °C
  • Snížená schopnost zadržet dech (často pod 10 sekund)
  • V rozbouřené vodě, kde vlny zalévají obličej, je kvůli zrychlenému dýchání a neschopnosti zadržet dech vysoké riziko vdechnutí vody a utonutí
  • Zúžení cév blízko povrchu kůže (tělo se tak snaží bránit úniku tepla) omezuje průtok krve a vede ke zvýšenému krevnímu tlaku. Jakákoli fyzická námaha v této fázi může zvýšit riziko srdečního infarktu nebo mrtvice.

Je jasné, že takové reakce mohou snadno vyústit v paniku a v nejhorším případě i rychlou smrt. Je nezbytné si uvědomit, že zrychlené dýchání se během minuty nebo dvou uklidní. Nejlepší je soustředit se na ochranu dýchacích cest a NESNAŽIT SE plavat, dokud se srdeční tep a dýchání neustálí.

Velký význam tady mají osobní záchranné prostředky – zejména záchranné vesty (o výběru té správné píšu třeba v tomhle článku). Vesta vás rychleji vytáhne na hladinu, pomůže vám udržet se obličejem ven z vody a poskytne aspoň částečnou ochranu dýchacích cest.

O šoku ze studené vody píšu podrobněji i tady.

Fáze 2 - Ztráta koordinace a obratnosti

Jak studená voda začíná ochlazovat vaše svaly, snižuje se vaše obratnost. K tomu dochází mezi 3 a 30 minutami. Postupně se zhoršuje i vaše schopnost plavat. Jakékoliv nouzové vybavení nebo komunikační prostředky byste se měli snažit použít co nejdřív, po pár minutách už toho nejspíš nebudete schopni.

Pokud máte MOB alarm nebo blikající světlo, aktivujte je nyní. Nečekejte, až budou vaše ruce příliš studené. Pokud máte záchrannou vestu s ochrannou kapucí proti stříkající vodě (sprayhood), nasaďte ji teď a chraňte si dýchací cesty.

Cold water shock - man overboard

Fáze 3 - Podchlazení vedoucí k až bezvědomí

Teprve zhruba po 20 – 30 minutách se stává skutečným nebezpečím podchlazení. Jak tělo pokračuje v ochlazování, postupně se přestáváte nekontrolovatelně třást a upadáte do letargie. Pokud nedojde k záchraně, může to nakonec vést k bezvědomí a ztrátě života.

Pomůže vhodné oblečení – bunda a kalhoty s utaženými manžetami v kombinaci se spodními vrstvami omezí proudění vody u těla a sníží tak tepelné ztráty. Pokud to není nezbytně nutné, nesnažte se plavat. Plavání vás připraví o cennou energii a zároveň zvýší ztrátu tepla.

Zaujměte takzvanou pozici HELP (Heat Escape Lessening Posture), snažte se zklidnit a čekejte na záchranu. Dobře padnoucí a správně nasazená záchranná vesta je v tuhle chvíli prakticky nezbytná, bez ní se dlouho na hladině ve studené vodě nejspíš neudržíte.

HELP position

Co vám pomůže? Prevence a příprava!

Pokud si rizika pádu do studené vody uvědomujete, je to první krok k tomu, abyste takovou situaci dokázali zvládnout. Určitě pomůže otužování, ideálně včetně obličeje, hlavy i rukou. (Pro otužování mě nadchl můj kamarád, známý freediver a otužilec David Vencl. Určitě doporučuju jeho kurzy. Vřele:-) )

Výběru a použití záchranných vest a dalších záchranných prostředků se věnujeme podrobně na kurzech Záchrana a přežití na moři a Základy bezpečnosti na moři. Tam si také mimo jiné vyzkoušíte HELP pozici a jiné techniky, které vám ve vodě pomohou přežít. 

Byl pro vás článek užitečný? Sdílejte ho se svými přáteli nebo na sociálních sítích, pomůžete i ostatním!