Jak vybrat záchrannou vestu?

Jak vybrat záchrannou vestu?

Základní průvodce pro jachtaře

Většina jachtařů jezdí na půjčených lodích, jejichž bezpečnostní vybavení prakticky nemůžeme ovlivnit. Záchranná vesta je jednou z mála výjimek.  Je to náš osobní záchranný prostředek a je jen na nás, jestli se spolehneme na neforemné polystyrenové vesty, které jsou obvyklé ve výbavě charterových lodí, nebo jestli si pořídíme vlastní samonafukovací záchrannou vestu.

Pokud se rozhodnete pro koupi vlastní záchranné vesty, jak a podle čeho tedy máte vybrat tu správnou? Pojďme se podívat na parametry, podle kterých byste se měli rozhodovat. 

Pozn.: Řeč bude jen o samonafukovacích vestách, které jsou výrazně komfortnější, tím pádem jsou jachtaři ochotni je bežně nosit. Protože vesta, kterou nemáme na sobě, nám moc neposlouží…

Vztlak

Vztlak (v Newtonech) je síla, kterou vás záchranná vesta nadnáší. Rozlišujeme dvě kategorie – 150N a 275N. Při výběru vztlaku nerozhoduje váha nebo výška postavy, ale spíš to, v jakých podmínkách plujete.

Kategorie 150N je základní, ale většina výrobců v této kategorii nabízí i vesty se vztlakem o dost vyšším – až 190N. Kterákoliv vesta z této skupiny vytáhne běžně oblečeného člověka na hladinu a obrátí ho obličejem vzhůru a ven z vody. 

Kategorie 275N (a více) je určená do extrémních podmínek – hlavně na plavby na otevřeném moři na studené vodě. Prostě tam, kde jsme nabalení a pečlivě utěsnění v mnoha vrstvách oblečení, v kapsách máme multitool, baterku,… Nevýhodou větších vest je logicky větší mohutnost sbalené vesty, velký objem nafouknuté části může být nepraktický, když potřebujete pomoct jinému člověku ve vodě nebo vylézt do záchranného ostrůvku.

Způsob aktivace (nafukování)

Všechny automatické nafukovací vesty jsou opatřené CO2 bombičkou a aktivačním mechanismem. Kromě toho je vždy možné vestu aktivovat ručně a také nafouknout ústně.

Vybírat můžete mezi “chemickým” aktivátorem (nejčastěji systém UML), kdy se po vniknutí vody rozpustí ucpávka a uvolní pružinu, a tlakovým aktivátorem Hammar, který ke spuštění potřebuje ponoření aspoň 10cm pod vodu.

Výhody rozpustných aktivátorů – nižší cena, jednoduchá demontáž a výměna bombičky i aktivátoru. Nevýhoda – může se aktivovat i nechtěně, když do vesty zespodu zateče voda nebo vestu skladujete mokrou.

Výhoda Hammaru – neriskujete nechtěnou aktivaci. Nevýhoda – vyšší cena, o něco obtížnější výměna (bombička je schovaná uvnitř v nafukovací části).

Doplňková výbava

Integrovaný harnes – to je systém popruhů, které drží vestu na těle, součástí je pevné kovové nebo textilní oko, na které je možné nacvaknout tzv. safety line. Na plachetnici nikdy nekupujte vestu bez integrovaného harnesu!!!

Popruh/y mezi nohy (crotch strap) – další nezbytný prvek. Bez něj vám vesta ve vodě nebude správně sedět, bude vás mnohem víc škrtit. Popruh je možné dokoupit samostatně, pokud ho vaše vesta nemá.

Světýlko s automatickou aktivací ve vodě – pokud spadnete do vody za tmy, bez světýlka bude mnohem větší problém vás najít. Opět je možné dokoupit samostatně. Vřele doporučuju do světýlka investovat!

Sprayhood (kapuce) – chrání dýchací cesty, výrazně snižuje riziko vdechnutí vody nebo vodní tříště. Je možné dokoupit dodatečně, ale jen na některé modely záchranných vest.

Další vychytávky – u dražších modelů často najdeme i další šikovné doplňky, jako jsou systémy na nouzové uvolnění oka pro safety line, řezák, různé kapsy na osobní nouzové lokátory a podobně.

Cena

Za základní jednoduchou vestu bez většiny doplňkových prvků zaplatíte 1.800 – cca 5.000 Kč podle značky. Ale i obyčejná vesta běžnému turistickému jachtaři dobře poslouží.

Záchranné vesty s kompletní doplňkovou výbavou začínají na ceně kolem 6.000 Kč, ale za ty špičkové můžete utratit i téměř dvojnásobek. 

Tohle všechno a ještě mnohem víc najdete na jednom z mých speciálních kurzů bezpečnosti na moři.

Byl pro vás článek užitečný? Sdílejte ho se svými přáteli nebo na sociálních sítích, pomůžete i ostatním vybrat si tu správnou záchrannou vestu!